Problematika klimakteria
Klimakterium (přechod či menopauza) je obdobím života ženy, kdy končí hormonální funkce vaječníků přirozenou cestou a nebo také v případech, kdy jsou vaječníky operačně odstraněny. U některých žen se tato změna projeví pouze ztrátou pravidelného měsíčního krvácení. Asi 75% žen však trpí v různé míře tzv. akutním klimakterickým syndromem. Nejčastěji to jsou obtíže jako návaly horka, pocení, poruchy spánku, podrážděnost, deprese, bušení srdce či ztrátu sexuálního zájmu. U všech žen se nedostatek ženského hormonu produkovaného vaječníky projeví zrychlením stárnutí organizmu a úbytkem životní energie. Dlouhodobý nedostatek ženských hormonů není většinou ihned patrný.
V léčbě méně závažných případů klimakterického syndromu lze využít řady přípravků na bázi rostlinný produktů, tzv. fitoestrogenů.
Naprosto nejúčinnějším řešením akutních příznaků spojených s klimakteriem je hormonální léčba. Ale jako u každého léku musí mít podání svůj důvod, a proto podávání hormonální léčby patří do rukou lékaře. Jde o rozsáhlou skupinu léčiv, které se liší svým složením, cestou podávání (prášky, náplasti, implantáty …) i dávkou účinné látky. Ještě vyšší přednost při rozhodování o podání a při výběru léku má tzv. individualizace léčby. Toto „šití na míru“ se odvíjí z obtíží ženy, věku, přítomnosti či nepřítomnosti dělohy, mamografického nálezu, výskytu nemocí v její rodině, přání menstruace a délky užívání hormonů.
-
Závěry všech odborných diskusí se na podkladě současných znalostí a výsledků studií shodují na jednom: „Při dodržení pravidla individuálního přístupu a časném začátku léčby potíží při klimakteriu převažuje přínos hormonální terapie nad jejími riziky.“